Galmus, Poráč, Suchinec, Zlatý stôl, Skalisko - Volovské vrchy
Túlanie sa v mrakoch
Aprílový jarno-ZIMNÝ tramp
Malá Fatra, hrebeňovka
Po hrebeni Čergova
Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Po hranici cez Poloniny
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Cyklotúra, do Maďarska cez kop...
Cyklotúra, do Maďarska cez kopce

Cyklotúra, do Maďarska cez kopce Bol piatok a nastávajúci víkend sa zatiaľ javil ako celkom pekný. Chcel som zlanáriť Novisa na jedno pivko. [ ... ]

Toto si chcem prečítať
Zrýchlený presun
Zrýchlený presun

Zrýchlený presun Kochal som sa okolím. Pekné slnečné počasie, ktoré čiastočne roztápalo sneh aj ľad. Z veží na Makovici…

Toto si chcem prečítať

Predchádzajúce časti:


Cez kopce a doliny

Napriek tomu, že bol začiatok októbra nebola zima. Bol som spokojný. Pohodlne som si drichmal v závetrí, ale budík bol neskutočne dotieravý a nepríjemný.

Ale, keď už chcem vidieť ten východ slnka… Vyšiel som spod celty a kukám, kukám. Zamračené. Zaľahol som späť, ale pre istotou som si presunul čas budenia. Čo, keď o pár desiatok minúť to bude lepšie.

Východ slnka

Jemne som podriemkaval a znova budík. Znova zamračené, ale nedalo mi. Dal som si na nohe papučke a šiel sa pozrieť k výhľadu, ako to vyzerá na juhovýchodnej strane.

Východ slnka z Rokytovej, Slanské vrchy  Hlavný hrebeň Slanských vrchov z Rokytovej

Na juhovýchodnej strane rovnako zamračené ako na severovýchodnej. Už som sa dostatočne zobudil, tak som sa šiel zbaliť, lebo dnes mám toho ešte dosť pred sebou.

Radovmu otcovi som povedal, že v Banskom budem najneskôr okolo 12:00 h. Aj on mal svoj program, tak som ho nechcel nijako obmedzovať.

Panoráma z Rokytovej, Slanské vrchy

Balil som si veci, ktoré som si chcel preniesť k stolu. Predsa je to len pohodlnejšie raňajkovať pri stole. Nijako extrémne som sa neplašil. Prvú várku vecí, teda batoh a väčšinu vecí som si už k stolu odniesol. Občas som kontroloval východ slnka, no situácia bola nezmenená. Zamračené, hmlisto, bez náznaku zmeny oblačnosti.

Tak som sa vrátil k ležovisku, začal som si baliť hamaku a celtu, ktorú som mal nad sebou. Trvalo mi to asi 10 minút. Zobral som už všetky veci (aspoň som si to myslel) a pomaly som šiel späť k stolu.

Stôl a lavice na Rokytovej, Slanské vrchy  Východ slnka z Rokytovej, Slanské vrchy

Cez stromy som videl krásne žiarivé teplé svetlo, ktoré vydávali slnečné lúče. Slnko si predsa len našllo cestu cez mraky a a lúče sa predierali medzi stromami. Už som vedel, že je zle. Pridal som do kroku, no tým som veľa času neušetril. Hneď som zobral foťák a začal som fotiť. Niečo sa podarilo, slnko nebolo ešte veľmi vysoko, ale opar bol ešte dosť výrazný. Východ slnka to však už nebol.

Neskutočné, ako sa za pár minút dokáže oblačnosť tak zmeniť. Hnevalo ma to! Len pár minút a mohli byť pekné fotky. Dal som si dokopy dráhu slnka, miestne pomery, polohu stromov – vychádzalo mi to tak, že priamy východ slnka, by sa mi aj tak nepodarilo odfotiť. Zavadzali by stromy. Tým sa snažil utešiť.

Vyvrátený mohutný strom na Rokytovej, Slanské vrchy  Padajúce pozlátené listy v doline Medvedieho potoka, Slanské vrchy  Miestami sa cesta "fest" šmýkala, Slanské vrchy

Raňajky

Chcel som si pripraviť raňajky. Ako hľadám, tak hľadám nemám pri sebe potravinový vak. Jasné! V noci som ho zavesil na strom, aby sa k nemu nedostali nejaké hlodavce. A zabudol som na neho.

Tak ešte jedna cesta k bivaku a späť. Pripravil som si teplé raňajky (ovsenú kašu), v pokoji som si ju vychutnával. Pred sebou som mal celú moju dnešnú trasu. Videl som kopce a doliny, ktoré musím dnes prekonať. Trasou som sa ešte nezaoberal.

Na stráňach bolo vidno početné stopy raticovej zvery, Slanské vrchy  Naplnený krmelec, poľovníci sa starajú, Slanské vrchy

Dopil som teplý čaj, ktorý bol znova z listov jahôd, pomaly som si balil veci a o 08.00 h. (skoro na minútu presne) som vyrazil.

Dolina Košiarneho a Mevedieho potoka

Dole kopcom som šiel skoro rovnakou trasou ako v júli 2019 – Na Javorovú veľkou okľukou. Asi 300 metrov som šiel aj po modrej turistickej značke, ktorá vedie do Juskovej Vole. Nepokračoval som po nej.

Rázcestie Nad Hanuščákovou lúkou, Slanské vrchy  Lúka s posedom v doline Medvedieho potoka, Slanské vrchy

Ja som si to rezol severnou stráňou Medvedieho potoka, až kým som nezišiel k chate Lesov SR. Taká veľká chata. A kde majú kadibudku? Akonáhle som pomyslel na kadibudku, tak sa vo mne všetko pohlo a kadibudku som musel rýchlo nájsť. Ak nie kadibudku, tak aspoň malé pokojné miestečko na rozjímanie.

Rozjímanie v kadibudke

Kadibudku som našiel na druhej strane potoka. Rýchlym krokom som k nej vyrazil. Všetko som stihol. Dvere na kadibudke som nechal otvorené a mal som pekný výhľad na chatu. Rozjímal som.

Chata lesov SR so studňou v doline Medvedieho potoka, Slanské vrchy  Chata lesov SR v doline Medvedieho potoka, Slanské vrchy

Pekná chata, hneď pri ceste, so studňou, veľkou terasou a jedným komínom. Pri chate – ohnisko. Potom sa moje myšlienky obrátili na cestu, ktorá ma ešte čaká. Mal som dve možnosti.

  1. Ísť pekne po vrstevnici, po zvážnici, okľukou. Zvážnica sa skôr, či neskôr skončí a až potom vyšľapať na kopec.
  2. Vyšľapať kopec hneď.

Väčšinou si vyberámľahšiu variantu. Nikedy je potrebné sa trocha aj zničiť. Tentoraz som si vybral druhú možnosť. Priamo hore k Poľane. Poľana bola na mape zakreslená ako veľká lúka.

Na Poľane

Vyšľapal som si lesom 140 výškových metrov a ocitol som sa na slnkom zaliatej Poľane. Skoro v strede lúky krmelec a na kraji posed. To ma už neprekvapilo, zaujal ma však celkom iný objekt.

Bukový list, Slanské vrchy  Presvitajúca strecha na Poľane, lúka v Slanských vrchoch

V rohu lúky, presvitala spoza stromov nejaká strecha. Bola to búda, s tou istou konštrukcia ako tá niekde v lese, pod hlavným hrebeňom Slanských vrchov pri Makovici. Spomínal som ju v predchádzajúcom článku Túlanie sa v mrakoch.

Bola to zastrešená unimobunka. Táto však mala celkom dobrú miestnosť pod strechou. Žiaľ, asi sa o to nikto nestará. Všade plno myšincov (sračiek od myší), prázdnych fľašiek najmä od alkoholu a neporiadok.

Poľana lúka s krmelcom v Slanských vrchoch  Okraj Poľany, lúka v Slanských vrchoch

Poľanu som prešiel po jej okraji a vyšiel som na lesnej, spevnenej ceste, ktorú som križoval a pokračoval som ďalej zvážnicou.

Do Banského cez Jurčovu dolinu

Mal som v pláne ísť po lesných cestách, zvážniciach. Žiaľ nie vždy sa mi to darí. Aj tentoraz som si to rezol doprava a cesta sa niekde stratila Cesta sa niekde stratila. Nerobil som si s tým ťažkú hlavu, lebo smer som mal dobrý, tak som schádzal lesom do Jurčovej doliny.

Strmý zráz Jurčovej doliny v Slanských vrchoch  Na kraji lúky Za michničkami, Slanské vrchy

Trocha strmejšie, ako som v tejto časti krajiny predpokladal, ale nič, čo by som nezvládol. V Jurčovej doline tiekol potok, ktorý preteká cez Banské. Dávno nepoužitá zvážnica bola zarastená a kopírovala brehy potoka. Popadané stromy vytvorili barikádu. Po ceste som nemohol pokračovať. Trocha obratnosti a na strmom zráze potoka som prešiel cez stromy a znova som bol na ceste. Teda aspoň to, čo z nej zostalo. Erózia rozvodneného potoka už urobila svoje.

Blížil som sa k lúke Za michničkami, cez ktorú som prechádzal v piatok. Aj som rozmýšľal, že pôjdem cez ňu, no nakoniec zvíťazila zvedavosť. Chcel som vidieť nové miesta a nechelo sa mi ísť do kopca.

Spevnená cesta do Banského, Slanské vrchy  Už som na skoro v Banskom, Slanské vrchy  Pekná skalka v Banskom, Slanské vrchy

Nevyšiel som hore na lúku, ale pokračoval som korytom potoka. Vyšiel som na protiľahlom brehu a už som bol na asfaltke, ktorá ma dovedie až do Banského.

Minul som veľkú poľovnícku chatu. O niečo nižšie udržiavaný prameň, kde som sa trocha poľudštil a už som bol v Banskom.

Opätovné pohostenie

Do Banského som dorazil o 11:03 h. V pohode. Zvítal som sa s Radovým otcom, ktorý ma opäť pohostil. Teplá polievka a kurací perklet s haluškami. Už keď som v piatok odchádzal, tak som niečo tušil. Jedlo bolo výborné a mal som to aj s kultúrnym programom. Radov otec výborne hrá na ťahacej harmonike a pekne spieva.

Všetko bolo skvelé! Aj vander, aj pohostenie, aj kultúrny program.Všetko bolo skvelé! Aj vander aj pohostenie aj kultúrny program.

Štatistika vandru:

Prejdených: 23,9 km
Stúpania: 1 292 m
Klesania: 1 291 m
Celú trasu si môžeš pozrieť na linku: trasa celého vandru.

Fotografie si môžeš pozrieť vo fotogalérii.

Zaregistruj sa! Nemôžeš pridávať komentáre.