Galmus, Poráč, Suchinec, Zlatý stôl, Skalisko - Volovské vrchy
Túlanie sa v mrakoch
Aprílový jarno-ZIMNÝ tramp
Malá Fatra, hrebeňovka
Po hrebeni Čergova
Túlačka po Slanských vrchoch
Po hrebeni Vihorlatu
Po hranici cez Poloniny
Z Telgártu do sedla Súľová
Po hrebeni Volovských vrchov
Krížom cez Slovenský kras
Slanské vrchy, pohorie s úchvatnými výhľadmi
Kanada, okolo Hurónskeho jazera k Niagarám
Nórsko, rafting na rieke Sjoa, Trolltunga, Bergen
Príkre zrázy Čiernej hory
Príkre zrázy Čiernej hory

Príkre zrázy Čiernej hory Prechádzal som nádhernú, slnkom zaliatu Lúku pod Oblíkom. Cestu mi skrížil tvor, ktorý ma nenaháňal, ba a [ ... ]

Toto si chcem prečítať
Poloniny, Lupkowský tunel
Poloniny, Lupkowský tunel

Poloniny, Lupkowský tunel  Vstal som o siedmej, Poliaci drichmali a nevyzerali na to, že by chceli vstávať, tak som ich…

Toto si chcem prečítať

Kone, kravy, somár, sysle a sokol

Predchádzajúce časti:


Česi na výlete na MurániMožno by som si aj ja poriadne pospal, aj na tvrdej lavičke. Rušil ma celkom čulý ruch na chate Burda. Na to, že bola nedeľa podvečer bolo tu dosť návštevníkov. Známi aj neznámi, turisti i cyklisti. Preto som len podriemkával. Milan urobil dobre, že sa odplichtil hore. Sledoval, či skôr som len počúval, dianie okolo mňa.

Neskôr som sa rozprával zo Zdenom o všetkom možnom aj nemožnom. Samozrejme len vtedy, ak som ho tým nezdržiaval. Nakoniec sa z pelechu vyštveral aj Milan a pridal sa k nám.

Očakávaní návštevníci v počte okolo 6 ľudí sa nedostavili. Nahradili ich dvaja Česi, ktorí už tiež čo-to pochodili. Nakoniec prespali vonku a my dvaja sme mali letisko na poschodí len pre seba.

Cesta späť

Zdenove kone, Muránska planina 2018Museli sme ešte vyriešiť ako sa dostaneme späť do Muráňa? Pešo? No to by bola makačka, keď beriem do úvahy, že sme tam museli byť pred 15.30 h.

Najkratšia cesta by viedla do Tisovca (cca 4 hodiny a 14 km) a odtiaľ autobusom do Muráňa. Alebo cez Stožky a Hrdzavú dolinu (cca 5 hodín a 16 km).

Aj jedna aj druhá časť cesty by bol dobrý záber na nohy aj telo, najmä v tejto horúčave. Rozhodnutie sme nechávali na ráno.

Ráno

Ráno sme si dali raňajky, teda klobásku, ktorá ma predvčerom aj včera ťažila v batohu. Zdeno si potreboval niečo vybaviť dole, tak sme sa hneď chopili príležitosti.

Lúka Biele vody, kolónia Sysľa pasienkového, Muránska planinaPotreboval skočiť na lesnú správu a kvôli nám sa obťažoval až do Revúcej, lebo tým pádom musel ísť cez Muráň, kde sme sa chceli dostať aj my dvaja.

Dohodli sme sa, vyplatili podlžnosti a Zdeno už zamykal chatu. Cestou sme šli pozrieť kone, ktoré sa pásli na lúkach pri Rovni. Boli síce zalezené v tieni stromov, ale Zdeno vedel ako na ne. Zapískal, zhrkotal kukuričkou vo vedre a už sa začali objavovať jeden po druhom.

Somár domáci, Syseľ pasienkový a Sokol rároh

Ako sa hovorí všetko zo všetkým súvisí! Mliekáreň v Revúcej, somár, syseľ aj Sokol rároh.

Sysle si na ľudí zvykli, zoberú si laskominu aj priamo z rúk, Muránska planinaSysľom sa darilo v okolí Muránskej planinykým boli lúky kosené alebo boli spásané kravami. Po zrušení mliekarne v Revúcej už nebol záujem o chov kráv a ani o kosenie, či spásanie lúk. Sysle vymizli.

Zdroj

Cestou do Muráňa nám Zdeno ukázal lúky pri Bielych vodách, rovno pod Muránskym hradom. Porozprával nám príbeh o somároch, sysľoch a Sokolovi rárohovi.

Ako sa učili odchytávať živých sysľov na košickom letisku, koľko sa toho nakopali a ešte omnoho zaujímavejšie príbehy, ktoré však patria do inej kategórie. Možno inokedy.

Syseľ pasienkový, (lat.: Spermophilus citellus), Muránska planina

Syseľ má rád lúky s nízkou trávou, teda buď kosené alebo spásané. Alebo aj aj. Preto lúky pri Bielych vodách spása Somár domáci, (lat.: Equus asinus f. domestica). Čo nestíha spásať somár skosí človek. Tak sa Syseľ pasienkový, (lat.: Spermophilus citellus) mohol  udomácniť a vytvoriť kolóniu na lúkach pri Bielej vode.

Hlavným cieľom ani nebol Syseľ pasienkový, ale vzácny Sokol rároh, (lat.: Falco cherrug),  ktorý tu kedysi hniezdil. Jeho hlavnou potravou boli práve sysle. V súčasnosti je Sokol rároh ohrozeným druhom.

Zatiaľ sa však tento cieľ nepodarilo dosiahnuť, Sokol rároh nezačal hniezdiť na Muránskej planine, tak ako kedysi. Ale, čo nie je, môže byť!

O to viac sa darí sysľom, ktoré sa úctihodne rozmnožili. Na ľudí si zvykli a sú ochotní zobrať nejakú tú laskominu aj priamo z rúk.

Znova v Muráni, s Muránskymi buchtami

Vystúpili sme v Muráni, Zdenovi sme sa poďakovali za poučenie, ochotu a odvoz. Určite sa ešte uvidíme!

Ako inak, znova sme navštívili predajňu Muránskych buchiet. Ja som nakúpil za krabicu buchiet a mohli sme vyraziť domov.

Fotografie si môžeš pozrieť vo fotogalérii.

Štatistika trampu:

Prejdených: 21,9 km
Prevýšenie: 1 206 m
Klesanie: 601 m
Celú trasu si môžeš pozrieť na linku: trasa celého trampu.

 

Zaregistruj sa! Nemôžeš pridávať komentáre.